Založ si blog

Agatha Christie: 10 dní nezvestná – rekonštrukcia podľa A. Wilsona

Agatha Christie je aj do dnešných dní jednou z najpopulárnejších autorov detektívok. Predajnosti jej diel konkuruje jedine Shakespeare. V decembri 1926 však Agatha záhadne zmizla a o tých stratených dňoch sa nechcela rozprávať, nezmienila sa o nich ani vo svojej  biografii.

Ak by sme sa chceli držať akýchsi spravodajských rutín, mohli by sme písať o nezvestnosti panej Agáty Christiovej. Na pátranie po nezvestnej dáme sa vynaložili stovky libier. Súčasný kurz píše 1 libru na 1,15 €, no v tých časoch sa tá suma pohybovala zrejme rádovo inde.

Agatha Christie už bola uznávaná autorka. V noci 3.12.1926 jej auto zišlo z kopca a zastavilo nad jazerom – kameňolomom. Nechala si tam kožuch aj vodičský preukaz a policajný inšpektor Wiliam Kenward bol presvedčený o jej smrti.

O týchto stratených dňoch sa popísalo viacero kníh a pisatelia sa zhodli, že Agatha Christie prežívala azda najťažšie obdobie svojho života. V tom roku jej umrela matka, manžel Archie jej bol neverný a plánoval sa s ňou rozviesť. Teda jej útek a skrývanie sa pod menom vlastnej sokyne pripisujú na vrub nervovému zrúteniu.

Akciová cena v knihách za groš.

.

Andrew Wilson na rozdiel od ostatných nepíše o psychickom zrútení. Autor použil viaceré novinové správy, pridŕžal sa už známych faktov, ktoré o zmiznutí autorky vieme, no rozpútal na tých pár dní napínavú detektívku ktorú som nedokázala vypustiť z rúk. 

Nepochopiteľné zmiznutie rozpútalo rozsiahle pátranie. Stovky policajtov a tisíce dobrovoľníkov hľadalo telo pani Christie, či akékoľvek stopy po nej.

Kenwoodovou skazou bolo, že silou mocou chcel prišiť vraždu pani Christie jej manželovi a tak nebral príliš v úvahu, že by mohla aj prežiť.

Paradoxne pomohli práve noviny, na ktoré sa obrátil dokonca aj obvinený manžel.

Wilson ponúka alternatívu, v ktorej je Agatha pri zmysloch. Neušla nervovo labilná, ale manipulovaná zákerným netvorom a manipulátorom.

Vraj svoj príbeh rozpovedala len jediný raz a súhlasila so zverejnením až 40 rokov po svojej smrti.

Okrem nervového zrútenia sa v súvislosti s jej zmiznutím zjavilo aj cynické vysvetlenie, že azda išlo len o marketingový ťah, aby sa autorka viacej dostala do popredia.

Wilson však našiel novinové články o záhadnom úmrtí práve v tie dni, na ktoré jeho román dáva aké-také vysvetlenie.

Pomáha si aj fiktívnymi postavami a domýšľaním chýbajúcich dielikov skladačky, no v každom prípade nám prináša príbeh o bystrej žene, ktorá stojí zoči voči neľútostnému manipulátorovi. A my sa nestíhame čudovať, premýšľať, ako to napokon Agatha zvládne, či sa dá vmanipulovať do zločinu, s ktorým by najradšej nemala nič spoločné, alebo dokáže prejsť zákernému zločincovi cez rozum.

Pohnuté dni ožívajú v napínavej detektívke, kde ide o život.

Mnohí prirovnávajú zmiznutie autorky ku príbehom z jej detektívok. A ja som rada, že sa mi ohľadom tých inkriminovaných pár dní dostala do ruky práve Wilsonova kniha. Kde Agatha nie je len psychicky zrútená obeť, ale bystrá a nadaná žena, ako si ju predstavujeme aj cez jej romány.

Najnepochopiteľnejšie bolo objavenie Agathy v hoteli. Noviny boli plné jej fotiek, ohľadom jej zmiznutia vypukla hotová hystéria a ona nespoznala samu seba na titulke? Ak by len ušla, asi jej to malo byť mimoriadne trápne, že ju hľadá polka republiky a ona si užíva pohostenie kúpeľného hotela.

V každom prípade po tejto kríze sa autorka rýchlo otriasla a pokračovala v písaní detektívok. No súhlasila s rozvodom a jej druhé manželstvo sa našťastie ukázalo byť ako šťastné a trváce až do jej smrti. Pre mňa jednoznačným odkazom je, že jestvujú druhé šance. A zrejme jestvujú aj chvíle na ktoré by sme najradšej zabudli, či nikdy o nich nehovorili. No tie svetlejšie zajtrajšky majú svoj prísľub a nám sa oplatí pre ne žiť aj dúfať a prekonať všetko, čo nás práve v týchto chvíľach ťaží.

fotografia: autorka

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.