Založ si blog

Depresia: Ako blesk z jasného neba?

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1.

Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža.

https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu

Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa.

Páči sa mi tá poctivá práca, s akou tvorcovia celý problém preskúmali a snažia sa naň poukázať. Neladí mi akosi len to prirovnanie. Nevnímam depresiu ako blesk z jasného neba. Pre mňa je to skôr čierna diera, ktorá človeka vťahuje do svojho vnútra a zomelie.

Ani v prípade Paula to neprichádza až tak nečakane.

Je síce úspešný lekár a vzorný otec, no tie problémy sa akosi kopia. Starosta mu chce zrušiť ambulanciu, žena čaká tretie dieťa, byt je zrazu primalý a treba zväčšiť detskú izbu, pacienti neustále prúdia, mobil večne zvoní…otec ho tlačí kandidovať za starostu.

Proste je toho priveľa, akoby ho spoločnosť nútila pracovať na 120%. A ako to už býva, z tých 120% raketovo klesá niekam úplne dolu, uteká pred pacientmi, aj pred denným svetlom, nekomunikuje s rodinou, nedokáže predniesť prejav pred mestečkom…

Najdojímavejší moment je úpenlivý plač na záchode.

Autori nevynechali ani samovražedné myšlienky a deprimovaný lekár sa ocitá v psychiatrickej liečebni.

Zaujímavé je sledovať reakcie rodiny aj okolia. Jedni ťa podržia, iní budú ohovárať. Niekto možno aj využije tvoju slabosť, aby ťa okradol o to, čo bolo doteraz tvoje.

A okrem sanatória a liekov je to samozrejme aj ľudská vôľa, ktorú potrebujeme zmobilizovať, ak sa chceme dokázať znovu tešiť zo života a vziať si to, čo bývalo voľakedy naše.

Na dverách Rožňavskej psychiatrie je motivačný citát: Nie ten je silnejší, kto nikdy nepadol, ale ten kto a padol a dokázal znovu vstať. 

Príbeh Paula Vidala je práve tým pádom a vstávaním a ja srdečne vítam, že sa tejto téme takto pekne zhlboka dokázali filmári venovať.

Hlavne v čase, kedy depresie je naozaj hodne aj okolo nás. No ale kto sám nezažil, nedokáže pochopiť a možno ani netuší, ako by mal v týchto situáciách reagovať. Ak vás zaujíma téma depresií, tak si tento film nenechajte ujsť.

Doktor House: Fakty, či fikcia?

27.01.2023

Pokračujeme v kategórii film, ktorú ste si tak obľúbili. Podaktorým z vás nevadí ani poriadna dávka fikcie a nechápete, čo ľudia furt majú s tou realitou. No asi to bude predsa len podstatná téma, keď už sa ľudia o tom unúvajú písať knihy a dokonca ich aj prekladať do všemožných jazykov. Nedávno som vám v blogu ukázala, ako autorov inšpirovala Netflixová séria [...]

Iveta – tretí diel mnohých sklamal

23.01.2023

Iveta svojimi prvými dvomi dielmi sklamala východniarov a tým tretím aj svojich fanúšikov, ktorí sa už nevedeli tak schuti smiať, ako na prvých dvoch častiach. Namiesto borovičky a bordelu im zrazu filmári podsunuli akýsi divný svet modeliek, v ktorom si baby pchajú prsty do krku, aby zvracali, lebo sú anorektičky a na žúrke si pchajú tampóny namočené vo vodke, veď [...]

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

17.01.2023

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. Zapozerala som sa do [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 723246x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu