Založ si blog

Že vraj satira

Čím viac starnem, tým viac rezignujem na ľudskú spoločnosť. A je celkom smutné to scrollovanie, kde zdieľate kopu fotiek, ako ste ôsmi, dvanásti, dvadsiati okolo jedného vianočného stromčeka. Veď okolo môjho stromčeka žiadnych 8-12-20 pozitívne naladených, ústretových ľudí nie je, ani nebude. A rovnako tam nebudú ani na Silvestra, ani na narodeniny, ani na meniny, ani nikdy. 

Mne robia spoločnosť knihy. A cez ne autori, pre ktorých to ani nemusí byť vždy potešením. Veď všetci túžia po nektritickej chvále a u mňa by túto kategóriu vyhľadávali márne.

Perličky satiry.

Autor: Ján Majerník

Ilustrátor: Miroslav Huptych

Názov: Satitikov d(y)ikcionár

Vydavateľ: Pars Artem

Počet strán:80

Rok vydania: 2020

Ďalšia kniha z tomboly, taká vydarenejšia. Predslov napísal Stano Háber – grafoman a moderátor. Predstavil autora ako zrelého 80-nika.

Samotné aforizmy mali jedinú chybu: nerozosmiali. Čo sa od humoristu, aforistu aj satirika jednoznačne očakáva. No u mňa nič. Možno je chyba vo mne a možno vy sa ušúľate smiechom, veď máte okolo seba 8-12-20 zábavných ľudí a možno sa dokážete smiať na všetkom. Ja žiaľ nie.

A kus mi bije do očí už samotný názov, akoby sa niekto nevedel rozhodnúť medzi tvrdým a mäkkým i.

Otázka: ktorá poisťovňa dokáže

poistiť proti vykrádaniu myšlienok?


Výzva básnikom:

Zvýšte úroveň

svojej ľúbostnej lyriky,

populácia klesá!


a mnoho ďalšieho o literatúre, politike, o mužoch aj ženách.

Kus viac ma bavili postrehy zo života. Zneli úprimne a autenticky. O hubách a aj o literárnej kritike

Celkovo ma pán Majerník zaujal na dva dni. A ak chceme rozdávať hviezdičky, tak z piatich tri. Predsa len humorista bez smiechu je ako Auróra so slepým nábojom. No v každom prípade fajn taktika vsadiť na skúseného autora, ktorý aspoň vie, o čom točí.

Ďalšie plusy patria šikovnému ilustrátorovi, tvrdej väzbe a plným stranám. Akosi ma nikdy nebavilo kupovať knihy, kde na jednej strane smútia len zo 2-3 osamelé vety.

Ilustrácia: autorka z utorka aj stredy.

Choré vzťahy, chorá láska

11.02.2024

Blíži sa Valentín a stalker Ján sa obesil vo vlastnej cele. A aj keď môj mikrosvet je takmer dokonalý gýč, citlivo vnímam všetok ten šramot okolo toxických, chorých vzťahov. Zrejme aj preto, že sama mám svojho stalkera. Aj keď sa mi ho už podarilo takmer dokonale eliminovať. Je bloknutý na mobile a márne ma žiada o friendship a márne sa pokúša mi posielať správičky. [...]

Kým skutočne si?

06.02.2024

Nedávno sa nám zase prelomili roky a stihla som vám pospomínať už nejaké filmy. No toto bude prvá kniha, ktorú vám tohto roku dám do pozornosti. Tohto autora nenájdete na facebooku a túto knižku nenájdete v Panta Rhei. Teda ďalší prípad samovydaja a individualistu. Aj keď sa autor zastrešuje akýmsi neznámym vydavateľstvom, je to vlastne len firma, v ktorej je sám [...]

Napoleon ukázal veľkosť ducha

28.01.2024

Tuším som aj spomínala, že mám naňho zálusk a mňa tento historický veľkofilm nesklamal. Väčšinou takéto diela sledujem sama. Dcéra mi vyčíta, že vraj mám otrasný vkus a že mám rada „jedine historické a hysterické filmy.“ No a Napoleona by pohotovo zaradila do oboch. Môj muž sa z času na čas rozbehne, že tak poď, pozrieme si dobrý film. A po polke už [...]

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina

Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

24.02.2024 22:03

Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

pellegrini, korčok

Prieskum: Pellegrini je na čele kandidátov na prezidenta, Harabin rastie, Matovič štvrtý

24.02.2024 20:44

V druhom kole prezidentských volieb sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stretnú Pellegrini a Korčok, sú ďaleko od ďalších kandidátov.

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.