O pravidlách a potrebe ich porušovania

Ak ani sami netušíte, aké pravidlá má žáner, v ktorom sa pohybujete, je ľahké nachytať vás na hruškách. No keď sa so všetkým oboznámite a naďalej kráčate vlastnou cestou, tomu sa už hovorí tvrdohlavosť, či Nová éra.

Moje písanie sa už dlhé roky snaží plátať diery v systéme. Bolo málo regionálnych redaktorov? Tak som písala správy do novín. Absentuje fungovanie literárnych agentov? Tak beriem cudzie knižky za vlastné a šírim lásku k písanému slovu.

Obdobný mechanizmus ma doviedol až k písaniu recenzií. A čo vlastne porušujem? Minimálne dve oblasti mi v recenziách robia ťažkosti.

  1. Striktné oddelenie autora od samotného diela.
  2. Potreba vyváženosti za každú cenu.

O obvinení, že píšem negatívne recenzie na objednávku, by bolo zrejme aj škoda hovoriť. Píšem, ako cítim. A ak je knižka, ktorú mám v ruke, skutočne slabá, či zlá, nebudem ju nasilu chváliť len s ohľadom na samotného autora a jeho záujmy. No haniť niečo skutočne skvelé a výnimočné? To by som išla sama proti sebe. A nik by už žiadnej ďalšej recenzii neveril.

No poďme k tým bodom:

Ad 1. Na obhajobu sa udáva, že životopisy antických autorov sú nám z drvivej časti neznáme, no tento fakt nebráni samotnému pochopeniu a obdivu ich diela. Na druhej strane však od počiatkov písania histórie zachytávame nielen diela, ale aj životné postoje a osudy našich klasikov.

Bez poznania hlbokej chudoby, v akej žil József Attila, by samotné jeho básne tratili na sile aj výpovednej hodnote.

A bez poznania bohémskeho a okázalého spôsobu života Adyho by nám jeho poézia mohla znieť prehnane až velikášsky.

Ad 2. Očakáva sa vyvážená recenzia na často nevyvážené diela? Ak je niečo naozaj slabé, chaotické, školácke, nejaký ten nadhľad a vypichnutie akéhosi pozitíva v záplave negatív je naozaj fajn. A aj to robím! No navzdory tomu sa vnímajú negatívne recenzie ako niečo zdrvujúce, devastačné, niečo, čo likviduje samotnú podstatu pisateľa.

Ale v opačných prípadoch? Ak ma kniha aj autor dokáže nadchnúť? Čím dokážu argumentovať tí bojovníci vyváženosti? Musíme nevyhnutne hľadať chyby a kazy aj na bezchybnom chrupe? Lebo dokonalosti proste niet? A potreba vyváženosti by mala recenzenta nútiť na každom diele hľadať rovnaké množstvo pozitív a negatív?

Písanie recenzií je menšinový žáner. Teda priveľa plodnej diskusie pod článkom by ani nebolo reálne očakávať. No v každom prípade môže byť prínosné zadefinovať vlastné postoje. I keď ani zďaleka nie sú nemenné. Všetci sa vyvíjame v čase a priestore. A tak by to aj malo byť.

Norika za desať centov

25.10.2025

Toť nedávno som si na Miletičke kupovala lavór a padla mi do oka knižočka za desať centov. Zarážajúco nízka cena a ešte k tomu na obálke osoba, ktorú ešte stále vídať na televíznych obrazovkách. Knihy sú zrejme komodita s najpohyblivejšou cenou. Zaplatíte si aj desať -dvadsať eur za novú a potom tá cena po rokoch väčšinou rapídne klesá až konverguje k nule. A ja [...]

Zahradníkův rok a nádeje nájomcu

12.10.2025

Veľké sťahovanie ma obralo o kopec energie a tak si na tento skvelý film spomínam až teraz. Oldřich Kaiser, Dáša Vokatá, Štěpán Kozub Trojica hlavných protagonistov, ktorí to vo filme roztočili. Od Kozuba by ste nečakali, že bude za ostrého SBS-kára a od Kaisera by ste práveže čakali, aby rozprával, ale „on nepromluví.“ Za mňa ďalší kúsoček do [...]

Otec v podaní Nvotovej

14.09.2025

Navykli sme si z tragédií natáčať umelecké filmy. #Otec #Nvotova #Ondrik Filmová novinka Otec si v Benátkach vyslúžila dlhý aplauz. Na Slovensku zase solídnu divácku účasť. Zachytila som zopár reakcií z premiéry 11.9. v kine Nostalgia. Akosi žiaden aplauz sa nekonal, aj keď účasť bola hojná. Azda najväčšia, od kedy do toho kina chodím. Ľudia odchádzali po [...]

ČESKO SR MR PR CLINTON SUMMIT V4

Jeszenszky: Výsledky volieb v Maďarsku určia budúcnosť celej strednej Európy. A Babiš? Nebude ako Fico, je múdrejší

05.12.2025 23:30

Viktor Orbán je veľmi talentovaný politik. Maďarsko však zaviedol na mimoriadne „zradnú cestu“.

Germany Military Protest

Tisíce nemeckých školákov protestovalo proti zákonu o vojenskej službe

05.12.2025 23:06

Kvôli „školskému štrajku proti povolávaniu“ mnoho z nich vynechalo vyučovanie.

Trump Epstein

Americký súd povolil ministerstvu spravodlivosti zverejniť Epsteinove spisy

05.12.2025 22:53

Spisy nemusia byť zverejnené celé, ministerstvo spravodlivosti môže anonymizovať osobné údaje o Epsteinových obetiach.

2023 Los Angeles Philharmonic Gala

Zomrel svetoznámy a svetový architekt Frank Gehry, autor Tancujúceho divadla či Disneyho sály

05.12.2025 21:49

Laureát prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru z roku 1989 zomrel po krátkej respiračnej chorobe.